موسسه فن آوران نوین تهران

دوره گریم زیبایی و متعادل سازی / استاد سوده انصاری

دوره های گریم استاد سوده انصاری، گریمور سینما و مدرس دوره های گریم هم اینک در موسسه فن آوران تهران

دوره گریم زیبایی و متعادل سازی موسسه فن آوران تهران از جمله پر مخاطب ترین دوره های آموزشی گریم است. بهره گیری از اساتید برجسته گریم سینما، پوشش کامل مباحث گریم و امکان دریافت مدرک از ITD کانادا از جمله مزایای دوره های گریم موسسه فن آوران تهران است که هر شخصی چه در سطح مبتدی و چه گریمورهای باتجربه شاغل در سالن های آرایش و زیبایی می توانند از این دوره های آموزشی استفاده نمایند.
خانم سوده انصاری، استاد برجسته گریم سینما، تئاتر و تلویزیون و همچنین مدرس دوره های گریم می باشند که ضمن معرفی و ارائه رزومه و سوابق کاری، مصاحبه ای کوتاه با ایشان توسط موسسه فن آوران تهران ترتیب داده شده است که در ادامه می خوانید.

رزومه استاد سوده انصاری:

مدیر و مدرس آموزشگاه سینمایی گریم سوده
مدرس چهره پردازی 
دارای درجه ۴ هنری در رشته گریم از شورای ارزشیابی هنرمندان ، نویسندگان و شاعران از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دارای بورد تخصصی آموزش و مدیریت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
همکاری با واحد گریم صدا و سیما از سال ۱۳۶۹
آموزش بخش گریم مکاتبه ای در دانشگاه سوره
طراح و مُجری گریم فیلم ، سریال ، تئاتر تلویزیونی و …
همکاری با موسسه گریم فرانسه Jean Pier Florimon در زمینه Skin Care (مراقبت پوست) .
عضو رسمی و پیوسته انجمن چهره پردازان سینمای ایران .
ایشان پس از شروع فعالیت در واحد چهره پردازی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، اجرای چهره پردازی در سریال‌ها و تله تئاترها و فیلمهای سینمایی زیادی را به عهده داشته‌اند که به ذکر تعدادی از آنها می‌پردازیم:
سریال طلاق- حج مهزیار- بهاران در بهار - برگی از زندگی - شوق دیدار - مضرات دخانیات - سفر بیست و یکم - این خانه دور است - حمله دار - خانواده رضایت - همسایه های خارجی - ایلیا - کلیب افق - سایه های هجوم -درکمال خونسردی - یلدا - نقش - مهره - مادرم گیسو.
 

پاسخ به سوالات شما توسط خانم استاد سوده انصاری
1-هر کدام از دوره های گریم زیبایی،گریم سینمایی و گریم مد و فشن چه کاربردی دارند؟

کاربرد گریم زیبایی همانطور که از اسمش پیداست، برای زیبایی و ایجاد تعادل می باشد. البته این ترجمه کمی اشتباه است که بگوییم گریم زیبایی بلکه گریم تعادل سازی یا متعادل سازی صحیح تر است. هدف از گریم متعادل سازی، ایجاد تعادل و بالانس در اجزای صورت می باشد و کاربردهای گوناگونی از جمله در گریم بازیگران فیلم ها و تئاترهای تلویزیونی (تله تئاتر) و مجریان سینما و تلویزیون دارد.
ابزار گریم در هریک از موارد (سینما، تلویزیون، تئاتر و ...) کمی متفاوت است. گریم با اطلاعات عمومی در زمینه های مختلف ارتباط زیادی دارد مانند نور که با گریم ارتباط کامل دارد.
همانطور که از عنوان گریم های مختلف مشخص است گریم زیبایی را می توان در سالنهای زیبایی و گریم سینمایی را در سینما و گریم تئاتر را در تئاترها می توان استفاده کرد ولی در هر کدام شیوه کار و مواد بکار رفته متفاوت هستند.

2-در هریک از دوره های گریم متعادل سازی(زیبایی)، گریم نامتعادل سازی(سینمایی) و گریم مد و فشن چه مباحثی آموزش داده می شود؟

گریم متعادل سازی( زیبایی)

شناخت مبانی و مواد گریم
شناخت آناتومی صورت
آشنایی با تکنیکهای سایه برای رفع نواقص صورت
شناخت فرم و آناتومی صورت
شناخت تکنیک های سایه
رفع عیب های صورت
باریک کردن بینی
برجسته کردن لبها و گونه
قرینه سازی صورت با تکنیک سایه
روش کشیدن انواع خط چشم و رژ گونه
کاشت مژه مصنوعی

گریم نامتعادل سازی (سینمایی)

آشنایی با لوازم گریم سینمایی
ایجاد پیری و جوانی بر اساس فیلمنامه
ایجاد زخم و کبودی
چاق و لاغر کردن صورت بازیگر بر اساس فیلمنامه
شناخت تفاوتهای گریم سینمایی، تئاتر، تلویزیون
ساخت ماسک و قالب گیری
ساخت لاتکسops
ایجاد کبودی و تورم چشم
گریم سوختگی از افتاب
گریم سه بعدی

گریم مد و فشن

کشیدن طرحهای مختلف روی صورت و چشم
گریم فانتزی کودک و بزرگسال
ساخت ماسک
ایجاد حجم و چسباندن مواد روی صورت

3-پس از گذراندن این دوره ها فرد چه توانایی بدست می آورد و در چه مشاغلی میتواند مشغول به کار شود؟

در گریم پایه، اصول اولیه گریم آموزش داده می شود و پس از آن گریم به دسته های مختلفی تقسیم می شود که کاربرد هرکدام متفاوت است. با گذراندن دوره از پایه تا پایان، هنرجو توانایی های لازم را به عنوان یک مجری گریم بدست می آورد و می تواند از هنر خود در زمینه های مختلف استفاده کند و البته کار اجرایی و کسب تجربه در این تخصص بسیار نقش دارد. هنرجویان پس از گذراندن دوره ها در تمامی سالن های آرایشی و زیبایی، مراکز پوست، فیلم ها و تئاتر و ... می توانند مشغول به کار شوند.
آیا در ایران هم متقاضی گریم مد و فشن داریم؟
گریم مد و فشن اصطلاح صحیحی نیست. این گریم در اصل نوعی گریم است بنام اکسپرسیون که در یک مقطع زمانی خاص در خیلی گذشته، بوجود  آمده است ولی در حال حاضر به اسامی مختلفی ترجمه شده است و در ایران هم متقاضی زیادی دارد. یکی از دلایل این ترجمه (مد و فشن) بخاطر آن است که در کارهای تبلیغاتی کارایی دارد. همینطور از آنجایی که این گریم، در مدارس و مهد کودک ها، جذابیت بالایی برای کودکان دارد، به گریم کودک یا گریم فانتزی ترجمه شده است.

 4- بازارکار این سه رشته را چگونه می بینید؟

بازارکار در رشته زیبایی و متعادل سازی نسبتاً موفق تر است ولی در سینما و تئاتر و ... کمی سخت تر می توان وارد بازارکار شد چون نیاز به دستیاری و تجربه بسیار بالایی است.

5- آموزش گریم در سالن های زیبایی با شیوه آموزش در موسسه فن آوران تهران چه تفاوتی دارد؟

قبل از پاسخ به این سوال، بهتر است تفاوت بین گریمور و آرایشگر را بدانیم تا بتوانیم به پاسخ این سوال برسیم. گریمور به شخصی می گویند که تصویر کار گریم خود را روی پرده سینما ببیند ولی آرایشگر چنین امکانی ندارد. پس گریم را باید از یک گریمور آموخت. در درجه دوم تجربه و سابقه برای گریمور بسیار مهم است تا بتواند پاسخگوی تمامی سوالات دانشجویان باشد. مجری گریم یا همان گریمور با مدرس گریم بسیار متفاوت است. قدرت بیان و انتقال اطلاعات در یک سالن زیبایی و آرایش گاهاً بسیار اشتباه است ولی در موسسه فن آوران تهران تمامی موارد آموزش گریم رعایت می شود و تمام اصول گریم از پایه تا انتها توسط گریمور آموزش داده می شود.

 6- به نظر شما بهترین کاری  که در سینما ارائه دادید گریم کدام بازیگر و در چه فیلمی بوده است؟

طی 28 سال سابقه کاری، با طراحان گریم و کارگردانهای زیادی کارکردم و حدوداً در 40 فیلم به عنوان گریمور و طراح فعالیت کرده ام. دو فیلم درکمال خونسردی و سایه های هجوم (که برنده سیمرغ بلورین شد) خیلی تجربه های خوبی بودند.
سایه های هجوم فیلمی جنگی بود و گریم خانم سیما تیرانداز و آقای مجید مظفری نسبتا خاص بود و در فیلم در کمال خونسردی، آقای پسیانی دارای گریم سوختگی بود که به نوعی گریم خاصی داشت. به نظر من حتی ساده ترین اجراها می توانند بالاترین تجربیات را به گریمور بدهند.
با سپاس فراوان از استاد انصاری که علی رغم محدودیت زمانی زحمت شرکت در این مصاحبه را کشیدند.