مانند مرگ و مالیات، امكان فرار از رنگها غير ممكن است. رنگها همه جا هستند. با این اوصاف كارايي رنگها چیست؟ چرا مردم در اتاق سبز آرامتر هستند؟ چرا وزنه برداران بهترین خود را در سالن های ورزشی آبی انجام مي دهند؟


 

رنگها اغلب داراي معاني مختلفي در گونه هاي فرهنگي هستند. و حتی در جوامع غربی، معانی رنگ های مختلف در طول سال تغییر کرده است. اما امروزه در دنيا، محققان به طور کلی موارد زير رو مورد تحقيق قرار داده و به اثبات رسانده اند.
 
سیاه
سیاه رنگ اقتدار و قدرت است. رنگي محبوب در مد، زیرا باعث می شود افراد لاغرتر به نظر برسند. شيك و مرموز. همينطور مي تواند نشانه تسليم و فرمانبرداري باشد. شايد به همين دليل كشيش ها از رنگ مشكي استفاده ميكنند تا نشانه بصري از تسليم و مطيع بودنشان در برابر خداوند در ذهن باقي بگذارند . برخی از کارشناسان می گویند در مد، یک زن با پوشیدن لباس سياه نوعي تسليم در برابر مردان رو به نمايش مي گذارد (احتمالا" كارشناساش مرد بودن اونم از نوع مجردش :D). لباس سیاه قدرت مسحور كنندگي دارد و مي تواند نشانه شرارت و بدي باشد. شرورهايي مانند دراکولا، اغلب سیاه می پوشند.
 


سفید
سفيدي لباس عروس نشانه بی گناهی و خلوص است. سفید منعکس کننده نور است و یک رنگ تابستاني است. سفید محبوب در تزیین و در مد است، زیرا روشن و خنثی است، و با همه چیز مي آيد. با این حال سفید، لكه و كثيفي رو بر ملا مي كند و هر رنگي روي سفيد خودش را نشان مي دهد. لباس سفيد پزشکان و پرستاران نشانه تميزي و استرليزه بودن است.
                                                                                                                            

قرمز
رنگي شديدا" عاطفي، قرمز محرك ضربان قلب و تنفس است. همچنین قرمز رنگ عشق است ( به حرف رضا صادقي توجه نكنيد كه ميگه مشكي رنگ عشقه! زياد علمي نيست :D). لباس قرمز باعث مي شود پوشنده آن سنگين تر به نظر برسه. واز آنجايي که یک رنگ شدید است، لباس قرمز ممکن است در مذاکرات نتيجه منفي در بر داشته باشد. اتومبیل های قرمز اهدافي محبوب برای دزد هستند. در تزئین، قرمز معمولا به عنوان یک تاكيد استفاده می شود. دكراتورها می گویند که مبلمان قرمز باید کامل باشد تا توجه را به خودش جلب كند.
فكر كنم شما هم موافقيد كه عاشقانه ترين رنگ صورتي است و همينطور آرامش بخش كه از خانواده قرمز هم هست.
 


آبی
رنگ آسمان و اقیانوس، آبی یکی از محبوب ترين رنگها است. تاثيراتش نقطه مقابل قرمز است (استقلال و پرسپوليس). تاثير صلح آميز و آرامش بخش آبي باعث می شود که روند توليد و فعل و انفعالات شيمايي بدن به آرامي صورت بگيردو به همين خاطراز اين رنگ اغلب در اتاق خواب استفاده می شود. آبی همچنین می تواند سرد و افسرده باشد. مشاوران مد توصیه به پوشیدن لباس آبي به منظور مصاحبه شغلی مي كنند که نمادی از وفاداری است. افراد در اتاقهای آبی کارآیی بیشتری دارند. مطالعات نشان می دهد وزنه برداران قادر به كنترل وزنه های سنگین تر در سالن هاي ورزشي آبی رنگ هستند.
 


سبز
در حال حاضرسبز محبوب ترین رنگ تزئین و نماد طبیعت است. این رنگ ساده ترین رنگ براي چشم است و می تواند بینایی را بهبود بخشد. این آرام بخش، رنگ طراوت است. اتاق هاي انتظار افرادي كه در انتظار حضور در جلوي دوربين تلويزيون هستند سبز رنگ است تا به آرامش و تمدد اعصاب برسند. استفاده بيمارستان ها ازاين رنگ هم به همين دليل براي بيماران است. عروس ها در قرون وسطی سبزرا به نماد باروری میپوشیدند. سبز تیره، مردانه و محافظه کارانه محسوب مي شود و دلالت ثروت. با این حال، خياطان زن اغلب حاضر به استفاده نخ  سبز در آستانه یک نمایش مد نمي شوند! به خاطر ترس از بدشانسي!.
رنگ سبز
 


رنگ زرد
زرد شاد آفتابي جاذب توجه است. در حالی كه رنگ زرد يك رنگ خوش بينانه محسوب مي شود اما افراد در اتاقهاي زرد ممكن است ملايمت خود را از دست بدهند، و بچه ها در اتاق زرد بيشتر گريه مي كنند. این رنگ، رنگ سختي براي چشم است، بنابراین در صورت استفاده بيش از حد می توان آن را مسحور كننده دانست. زرد باعث افزایش غلظت مي شود، از این رو استفاده از آن برای علائم قانونی زياد مشاهده مي شود. در ضمن سرعت سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد.
زرد
 


رنگ بنفش
رنگ از خانواده سلطنتی، بنفش دلالت لوکس، ثروت، و پیچیدگی است. رنگي منصوب به زنان و عشق است. با این حال، به دلیل حضور كم اين رنگ در طبيعت  مي تواند رنگي مصنوعي به نظر برسد.
بنفش
 


قهوه ای
جامد، قهوه ای قابل اعتماد رنگ زمین است و به وفور در طبیعت يافت مي شود. قهوه ای روشن دلالت بر اصالت دارد در حالی که قهوه ای تیره به چوب یا چرم ذهن را هدايت مي كند. رنگ قهوه ای همچنین میتواند غم و انتظار را تداعي كند. در مردان بيشتر شاهديم كه از اين رنگ به عنوان رنگ مورد علاقه ياد كنند.
 


رنگ های پرچم
در پرچم ايران، رنگ سفید برای پاکی و بی گناهی. قرمز نشان دهنده شجاعت و سرسختی و شهادت، در حالی که سبز به معنای آباداني، طراوت و آرامش و نشاني از روحانيت و مذهب است.
 
غذا برای فکر
در حالی که آبی یکی از رنگ های محبوب است اما ميتواند باعث كاهش اشتها نيز بشود. مواد غذایی آبی رنگ در طبیعت نادرند، محققان غذایی می گویند که زمانی که انسان اقدام به جستجوي غذا مي كند از نزديك شدن به مواد سمي و فاسد اجتناب مي كند ، که اغلب آبی، سیاه و سفید، و یا بنفش هستند. هنگامی که مواد غذایی با آبي رنگ آميزي شوند نشانه اينه كه جهت مطالعه و تحقيق مورد استفاده قرار ميگيرد و اشتها و ميل را در بيننده به آن ماده كم مي كند.
 
سبز، قهوه ای و قرمز رنگهای محبوبي در غذا ها هستند. قرمز كه در تزيين رستورانها بيشتر استفاده مي شود به خاطر اشتها آور بودن اين رنگ است.
موسسه فن آوران نوین تهران